Hlodavci

28. listopadu 2008 v 14:14 | Limetka |  Zvířata
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) je malý hlodavec z čeledi veverkovitých (Sciuridae) obývající široké území v rozmezí od západní Evropy až po východní Asii. V České republice ji nalezneme v lesích všech typů, parcích, alejích, větších zahradách nebo hřbitovech se stromovým porostem.
Králík divoký (též králík evropský, vědecky Oryctolagus cuniculus) je původně jihoevropský druh králíka. Ve své původní domovině je jeho populace decimována, naproti tomu však byl introdukován do řady nových zemích, v některých s vyloženě katastrofálními následky. V Austrálii je považován za jeden z nejhorších invazních druhů a snaha o kontrolu jeho populace odčerpává obrovské sumy ze státních rozpočtů. Existují vyšlechtěná plemena králíků chovaná v malochovech pro maso či jako domácí mazlíčci.
Myš lesní (také lesní myš, Mus sylvaticus) je drobná česká a zeleňská myška, blízká příbuzná morčete (oba dva jsou hlodavci (což není vůbec divné neboť dvě pětiny (čitatel i jmenovatel jsou prvočísla (a zároveň čísla, (co to?))) savčích druhů jsou hlodavci). Vyskytuje se v lesích, lesících a nevyhýbá se ani lesíčkům. Občas se může dostat i na palouček nebo lesní mýtinku. Její největší nepřítel je dravý orel brodský, který si zpestřuje dlouhé a středně dlouhé chvíle jejím lovem. Díky její vysoké inteligenci ji však obvykle neuloví, což se vyznačuje především jejím přežitím (takové komplexní řešení naruby) a jeho ztrapněním (větším než kdyby otáčel hrnečky pod lampou bla bla bla doleva místo doprava).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama